Program

NOTE: this page refers to a previous edition of BDIM

 

8:45-9:15 Welcome address

9:15-10:00 Keynote

Michael Symonds (Atos),
“Developing a Service Architecture in federated clouds”

10:00-10:30 Paper presentation

Antonella Longo (University of Salento),
Mario Bochicchio (Set-Lab, University of Salento),
Sara Giacovelli (Set-Lab University of Salento),
SARA: A tool for service levels-aware contracts

10:30-11:00 Coffee break

11:00-11:30 Paper presentation

Silvia Knittl (msg systems ag),
David Schmitz (Leibniz Supercomputing Center),
“An Ontology-Based Approach for Semantic Interoperability in
Interorganizational IT Service Management”

11:30-12:30 Paper presentation with in-depth discussion

Susanne Glissmann (IBM Almaden Research Center),
Heiko Ludwig (IBM Almaden Research Center),
Value Cost Impact Analysis – Estimating the IT Cost Impact of
Business Development” – Best Paper Award

12:45-13:45 Lunch Break

13:45-14:30 Short paper session (3)

Can Bozdogan (Dalhousie University),
Nur Zincir-Heywood (Dalhousie University),
Yasemin Gokcen (Dalhousie University),
Automatic Optimization for a Clustering Based Approach to Support IT
Management

Tarcio Bezerra (Federal Center of Technological Education),
Vera Lucia Medeiros (Universidade Federal de Campina Grande – UFCG),
Managing customers’ IT capabilities in IT outsourcing over time: A
system dynamic approach

Odecilia Barreira (Unifor – University of Fortaleza),
Raimir Holanda (Universidade de Fortaleza-UNIFOR),
Plácido Rogério Pinheiro (Universidade de Fortaleza),
“A Decision Model for Change Management based on Multicriteria Methodology”

14:30-15:30 Paper presentation with in-depth discussion

Luca Foschini (University of Bologna),
Mauro Tortonesi (University of Ferrara),
“Adaptive and Business-driven Service Placement in Federated Cloud
Computing Environments”

15:30-16:00 Coffee break

16:00-17:30 (3) Paper presentations

Yefim Haim Michlin (Technion – Israel Institute of Technology),
Genady Grabarnik (St. John’s University),
Larisa Shwartz (IBM T.J. Watson Research),
Ofer Shaham (Technion Israel Institute of Technology),
“Robustness of Comparison Sequential Test for the Piloting in Service Delivery”

Alberto Sampaio (Universidade Federal do Ceará),
José De Souza (UFC),
Eliseu Branco (Faculdade Estácio do Ceará-FIC),
Maristella Ribas (Techne Engenharia e Sistemas),
Towards Value-based Information Security Management Monitoring

Matti Heikkurinen (Emergence Tech Limited),
Luca Urciuoli (Cross-Border Research Association),
Owen Appleton (Emergence Tech Ltd.),
Juha Hintsa (Cross-Border Research Association),
“Federated ICT for Global Supply Chains: IT Service Management in
Cross-Border Trade”

17:30-17:45 Best Paper Award and Closing Discussion